10 פציעות הספורט השכיחות ביותר

06/06/2013

ספורטאים מקצוענים וחובבים כאחד, יודעים מהי פציעת ספורט. אין אחד שעוסק באימונים, ולא נפצע פעם או פעמיים לפחות, במהלך חייו הספורטיביים. אמנה לפניכם את 10 הפציעות השכיחות ביותר. אין לסדר חשיבות, עולה או יורדת, מבחינת השכיחות של הפציעה. אין הסכמה מוחלטת וחותכת לגבי 10 הפציעות השכיחות ביותר, אך רוב המקורות מציינים את אותם הפציעות, עם שינויים ותוספות כאלה ואחרים.

יש לציין שהטיפול בכל הפציעות דומה. 24 – 36 שעות ראשונות, יש לטפל בעזרת טיפול  R.I.C.E. לאחר טיפול זה, ניתן להתחיל למרוח משחות  אנטי דלקתיות (כדורים), ולהתחיל בסדרת טיפולים מנואלים – עיסוי, פיזיותרפיה, שיאצו. לאחר שהכאב פוחת (תלוי בחומרת הפציעה), ניתן לחזור בהדרגה לאימונים. יש להקפיד  למתוח ולחזק את השרירים שנפצעו, או אחראים על המפרק שנפגע (במידה והפציעה היא במפרק – כתף, ברך, קרסול, מרפק).

לאחר הקדמה זו, להלן הרשימה:

 

1. כאבי ברכיים (Runner's knee).
כאבי ברכיים קיימים בכל ספורט שרצים בו – כמעט כל ספורט. הכאבים מופיעים כאשר הפיקה של הברך (Patella) יוצאת מאיזון. הפיקה נעה בתוך "חריצים"  מעלה-מטה, כאשר אני מכופפים ומיישרים את הברך. כאשר הפיקה יוצאת מאיזון (מהחריצים), ונעה בכיוון אחד הצדדים, נוצרת שחיקה של הברך – עצמות ורצועות גם יחד. במקרים אילו מופיעים כאבים באזור הברך, ואף יכולה להיווצר הצטברות נוזלים (מים בברך). התופעה הינה שם כללי לכמה גורמים המשפיעים על הברך: שימוש יתר, טראומה לברך (מכה), חוסר איזון בברך (Misalignment), בעיות בכף הרגל ושרירי ירך חלשים. הסימפטומים כוללים: כאבים מסביב לפיקה ומתחתיה, כאבים בזמן כיפוף הברך, כאבים המחמירים בזמן ירידה במדרון או במדרגות ונפיחות באזור הברך. יש הטוענים כי פציעה זו מהווה בסביבות ה – 50% מכלל פציעות הספורט.

2.      מתיחת שריר/קרע.
יכול להופיע בכל שרירי התנועה, תלוי בפעילות הספורטיבית. הפציעה נגרמת עקב עומס יתר על השריר, או לאחר מאמץ גדול בפרק זמן קצר (ספרינט, חבטה בטניס/בייסבול, קפיצה). הפציעה לרוב נגרמת כאשר מפעילים עומס גדול על השריר, כאשר הוא לא חם מספיק. הפציעה הינה קרע בסיבי השריר (קרע חלקי עד מלא). לעיתים נקרעים גם כלי דם קטנים, דבר המוביל לשטף דם מקומי. לקריאה נוספת...

3.      כאבי גב תחתון.
יכולים להופיע בכל ענף ספורט, הנגרמים בעיקר בשל עומס גדול על שרירי הגב. הגב התחתון והאגן אחראים על יציבה נכונה ומאוזנת, ופועלים גם בכיפוף הירך אל הבטן. שרירים אלו עובדים קשה אצל מי שלא עוסק בספורט, ועובדים קשה יותר אצל מי שמתאמן. כאבים אלו עלולים להופיע לאחר מאמץ גדול שהגוף לא רגיל אליו, לאחר סיבוב פתאומי של הגוף, או הרמת משקל כבד. ענפי הספורט בהם כאבי הגב התחתון שכיחים ביותר הינם: גולף, טניס, הרמת משקולות ואומנויות לחימה שונות. שחקן הגולף מסובב את הגוף תמיד לאותו כיוון, ואילו לאדם שעוסק באומנות לחימה, יש רגל שאיתה לרוב הוא בועט. בשני המקרים יש לחץ גדול על צד אחד של הגוף (Unilateral Motion)
.

4.      נקע בקרסול.
פציעת קרסול נגרמת לרוב כתוצאה של טראומה לאזור – דריכה לא נכונה ועיקום כף הרגל פנימה.  לנקע בקרסול יש כמה דרגות. הקל – יש מתיחה קלה לרצועות, ללא קרע בסיבי הרצועה. נקע מדרגה שנייה – קרע קל בחלק מסיבי הרצועה. נקע חמור - קריעה מוחלטת של הרצועה.  

5.      פציעת כתף.
 פציעות הכתף מגוונות, ותלויות ענף ספורט. הפציעות הקלות הינן לרוב מתיחה בקבוצת שרירים הנקראים "סובבי כתף" (  Rotator Cuffs)
 . מתיחה זו מגבילה את טווח התנועה של הכתף, וגורמת לכאבים באזור. פציעות חמורות יותר יכולות להיות פריקה של כתף או דלקת בכתף. הדלקת (Shoulder Impingement) נגרמת עקב חיכוך של אחד מגידי השרירים שמפעילים את הכתף, בין שתי עצמות (Acromion, Humerus). הגידים עוברים בתעלה צרה בין שתי העצמות, ואם התעלה נעשית צרה אף יותר, החיכוך על הגיד מתגבר, ונוצר זיהום. שחיינים, שחקני טניס ושחקני בייסבול נמצאים בקבוצת סיכון לפתח דלקת זו.

6.      דלקת בגיד האכילס.
פציעה זו נגרמת לרוב בשל שימוש יתר. גיד האכילס הוא הגיד הגדול והעבה ביותר בגופינו, ומופעל עליו עומס בזמן הליכה, ריצה ובעיקר קפיצה. הדלקת נגרמת כשהגיד לא עובד בצורה מאוזנת ויש עומס לצד הפנימי של כף הרגל (Pronation).
 קרעים קטנים בגיד האכילס קשים לזיהוי, אך קרע מלא מורגש כ"ירייה" ברגל והוא כבר דורש התערבות כירורגית. שחקני כדורסל וכדורעף מועדים לפציעה זו.

7.      פציעה בכף הרגל – דורבן.
פציעה זו נגרמת עקב חוסר שימוש ברצועה שנמצאת בתחתית כף הרגל. תפקיד הרצועה הינו לעזור להניע את הגוף קדימה – כמו קפיץ. מרבית נעלי הספורט בזמננו, מחזיקות את כף הרגל, ומונעות מהרצועה לשמש כקפיץ. הרצועה מתקצרת, ומתחילים להופיע כאבים בקרסול. כאבים אילו נגרמים בשל דלקת בחיבור הרצועה לעצם העקב. לקריאה נוספת...

8.      מרפק טניס/גולף.
פציעות אילו נגרמות לרוב בעקבות שימוש יתר (Repetitive Motion Syndrome
). כאשר חוזרים על אותה תנועה פעמים רבות, תוך הפעלת מאמץ על השריר, מגיעה שחיקה בגידי השריר שעובד. שחיקה זו מובילה לדלקת, שגורמת לנפיחות וכאב באזור. מרפק טניס נגרם בצד החיצוני/עליון של המרפק. מרפק גולף נגרם בצד הפנימי/תחתון של המרפק. מרפק טניס קורה אצל טניסאים שחובטים הרבה חבטות בק-הנד, וביד הלא דומיננטית של שחקני גולף. מרפק גולף קורה בעיקר אצל שחקני גולף, וטניסאים שחובטים טופ-ספין. גם שחקני בייסבול ומרימי משקלות, נמצאים בדרגת סיכון גבוהה להיפצע בפציעות אלו. לקריאה נוספת...

9.      קרעים בשריר השוק הקדמי, שמובילים לשברי מאמץ (Shin Splits)
פציעה זו מגיעה אצל אצנים. אצנים מתחילים, כאלו שעברו לנעל קלה יותר, או משטח קשה יותר, ואצל אילו שמגבירים את נפח האימונים עלולים להופיע קרעים קטנים בשרירי השוקית (Tibialis Anterior). קרעים אלו נובעים עקב מאמץ על קשת כף הרגל. כאשר קשת כף הרגל עובדת קשה, היא מותחת את השריר שאחראי על הרמת כף הרגל. מתיחה זו יוצרת קרעים בשריר, ומתיחה של הגיד שמתחבר לעצם (Tibia). במקרים קשים יותר נוצרים סדקים בעצם הטיביה – שברי מאמץ.

10.  מתיחה במפשעה.
מתיחה במפשעה מופיעה לרוב עקב שינוי כיוון פתאומי בזמן ריצה. שחקני כדורגל, טניס, כדורעף ופוטבול נוטים להיפצע יותר בפציעה זו. פציעה זו נובעת ממתיחה בשרירים המקרבים (Adductors
), אלו שאחראים על הצמדת הרגליים. ספורטאים נוספים שמועדים לפציעה זו הם אצנים למרחקים ארוכים. במרחקים ארוכים, מצטברת עייפות בשרירי הארבע-ראשי, והגוף מנסה לפצות על העייפות עם שרירי המקרבים. שרירי המקרבים לא אמורים להשתתף בפעולת הריצה, והם מתעייפים מהר. כאשר ממשיכים לרוץ – מופיעה המתיחה.

תגובות

ffxiv gil

Managed to get Your Antique watches Styles Due to the fact ffxiv gil http://www.ffxiv-gil.org/RE Unique, Undoubtedly Develop a Exciting Declaration. I WOULD RECOMMEND THESE For What individuals DOESNT Your head Working in The biggest market of Treatment Lmao.

פרסום תגובה חדשה