אצבע הדק - Trigger Finger

30/05/2011

מכירים את תחושת ה"קליק" באצבע, כשאתם מנסים לסגור אגרוף? האצבע נסגרת במעין קפיצה, ולא בתנועה חלקה? יכול להיות שאתם סובלים מ"אצבע הדק – Trigger Finger. מה זה Trigger Finger? למי זה קורה ולמה זה קורה? איך מטפלים במקרה זה? אענה על שאלות אלו בפוסט שלפניכם.

מה זה Trigger Finger?

טריגר פינגר הינו מצב בו תנועת כיפוף האצבע אינה חלקה, אלא ישנו מעין "קליק" במהלך התנועה לסגירת האגרוף. אצבעות כף היד מונעות על ידי גידים, הנשלטים על ידי שרירי הזרוע – Flexors. בדרך זו, אצבעות הידיים נשארות דקות (לא עבות ושריריות), ועדיין יש להן את הכוח של שרירים גדולים וחזקים – שרירי הזרוע. הגידים עוברים בדרך אל קצה האצבע בתעלה (Tendon Sheath), שנועדה לשמור על הגיד במסלולו.

הבעיה מתחילה כאשר הגיד מתנפח, בעקבות דלקת באזור, ואז נוצר מצב בו הגיד עבה מדי לתעלה. תנועת ה"קליק" נוצרת כאשר גודל הגיד לא מותאם לגודל התעלה ונוצרת התנגדות של התעלה לתנועת הגיד, בזמן כיפוף האצבע.

מהם הסימפטומים של טריגר פינגר?

הסימפטומים מופיעים לרוב באצבע המורה, או האמה, או הקמיצה. לעיתים רחוקות סובל מכך גם האגודל. הסימפטום העיקרי הוא חוסר תנועה חלקה בעת כיפוף האצבע, וחוסר שליטה בתנועת האצבע. חוסר השליטה מתבטא בכך, שהאצבע נסגרת לחלוטין לאחר הופעת ה"קליק", וקשה לשלוט בעוצמת כיפוף האצבע.

סימפטום נוסף הוא כאב שמופיע בבסיס האצבע או בכף היד.

למה זה קורה ולמי זה עלול לקרות?

הסיבות להיווצרות טריגר פינגר אינן נהירות לחלוטין. ניתן לציין כמה מצבים, בהם הסיכוי לחלות בטריגר פינגר גדול יותר. בכל מקרה של דלקת בכף היד, זיהום בכף היד, טראומה לאזור או דלקת גידים בכל הגוף (Rheumatoid Arthritis).

טריגר פינגר יכול לקרות לכולם. לא ידוע על אוכלוסיה ספציפית שסובלת מטריגר פינגר.

מהי שיטת הטיפול בטריגר פינגר?

שיטת הטיפול המערבית גורסת כי יש לקחת תרופות נוגדות דלקת שאין סטרואידים. במידה וזה לא עוזר יש לקחת זריקת סטרואידים (קורטיזון), הניתנת בסביבת הגיד הפגוע. זריקה זו מורידה את הכאב ומחליקה את התנועה, אבל כ 50% מהמטופלים חוזרים לטיפול נוסף. במקרה חמור שבו כל הטיפולים להלן לא עזרו, יש לעבור ניתוח שבו מסירים את הגיד הבעייתי, או את רקמת הצלקת סביב הגיד.

הרפואה המשלימה מתמודדת עם טריגר פינגר בעזרת טיפולים מנואלים, דיקור, צמחי מרפא וטיפולי האנרגיה השונים (הילינג, רייקי).

כמעסה, אעבוד בעיקר על שרירי הזרוע – Flexors   בטכניקת רקמות עמוקות, על מנת להוריד את הלחץ מהשרירים ועל ידי כך להוריד את הלחץ מהגיד הפגוע. על המטופל להמשיך בביתו בתרגילי מתיחות לכף היד ותרגילי מתיחות לשרירי הזרוע. אני גם ממליץ למטופלים שלי למרוח משחה הומאופטית טבעית בשם טראומיל – Traumeel.

 

לסיכום, המלצתי היא לא לרוץ ישר ולקבל זריקות סטרואידים, אלא לנסות קודם שיטות טיפול פחות אגרסיביות, למתוח את השרירים כמה פעמים ביום ולהפסיק לסבול מטריגר פינגר.

תגובות

תשובה לתגובה | בועז דקל

This design is spectacular! You certainly know how to keep
a reader amused. Between your wit and your
videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost.

..HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say,
and more than that, how you presented it. Too cool!

Feel free to visit my blog post ... john thomas financial

פרסום תגובה חדשה