מרפק טניס - Lateral Epicondylitis - Tennis Elbow

23/05/2011

מרפק טניס הינו כינוי לדלקת בגיד של השרירים שפושטים את כף היד והאצבעות (Extensors). מי עלול לסבול מפציעה זאת? מהם התסמינים (סימפטומים) של הפציעה? איך מטפלים בפציעה זו ואיך דואגים שלא תישנה?

מה זה מרפק טניס?

מרפק טניס הוא כינוי לפציעה שמשפיעה על תפקוד היד, וגורמת לכאבים ולחוסר נוחות מהמרפק ועד לאצבעות היד. הכינוי נוצר עקב הישנות רבה של פציעה זו אצל שחקני טניס, שחוזרים על מכת גב היד – Backhand, באופן רצוף ורפטטיבי. לא רק שחקני טניס סובלים מפציעה זו, אלא כל אדם שעובד בתנועות חוזרות עם הידיים, כגון: גנן, עובד מחשב, צבע, שיפוצניק ועוד. תנועות חוזרות אלו מובילות לפציעות מסוג R.M.D -  Repetitive Motion Disorder

בפציעות מסוג זה, התנועה החוזרת מפעילה לחץ על השרירים, שבתורם מפעילים לחץ על הגיד. הגיד עלול להשתפשף על העצם ולהישחק. שחיקה זו גורמת לקריעת סיבים בגיד וליצירת דלקת מקומית. מכיוון שזרימת הדם בגיד היא נמוכה, לוקח לגיד הרבה זמן להשתקם ולדלקת הרבה זמן להיעלם. במקרה של מרפק טניס, השחיקה היא באזור החיצוני של המרפק, והכאבים מתחילים משם ויורדים לאורך הצד החיצוני של הזרוע (Ulna bone).

מהם התסמינים של פציעה זו?

ישנם כמה תסמינים בולטים המעידים על מרפק טניס. יש לציין שלא כולם מופיעים בבת אחת.

  1. כאב הממוקם כ 1-2 סנטימטרים מתחת לעצם החיצונית של המרפק.

  2. חולשה במפרק כף היד, וקושי בביצוע פעולות כגון פתיחת ידית של דלת או לחיצת יד.

  3. כאב במרפק כאשר כף היד פשוטה לאחור כנגד התנגדות.

  4. כאב במרפק בניסיון ליישר את האצבעות כנגד התנגדות.

  5. כאב בצד החיצוני של המרפק כאשר נוגעים באזור.

איך ניתן לטפל בפציעה זו?

הדרך המערבית היא לקחת תרופות אנטי דלקתיות. מתחילים עם תרופות שאינן סטרואידים, ובמידה והן לא עוזרות, עוברים לסטרואידים. ישנה פיזיותרפיה, ישנו חבק מיוחד שניתן לשים מתחת למרפק, ובמקרים כרוניים חמורים אף ניתן לעבור ניתוח.

הרפואה המשלימה מציעה פתרונות אחרים. עיסוי רקמות עמוקות על שרירי ה Extensors, יכול להפחית את העומס על השרירים ובכך להפחית את העומס על הגיד הפגוע. בעקבות הטיפול העמוק בשרירים, זרימת הדם באזור תשתפר, והדם יגיע ביתר קלות אל הגיד הפגוע – דבר שיזרז את קצב ההחלמה. לאחר הטיפול ניתן להוסיף גם קינזיו טייפינג (Kinesio Tape) ולהדביק על אזור המרפק ועל שרירי ה – Extensors.

הרפואה הסינית יעילה במקרה של מרפק טניס. ישנן כמה נקודות דיקור שמשפרות את זרימת האנרגיה (צ'י, דם) אל האזור. הנקודות העיקריות הן:  LI 11, LI 10, LI 5, ניתן להיעזר גם בנקודות SI 5, SI 8. נקודות אלו הינן ספציפיות לכאבי מרפק ומפרק כף היד. המטפל הסיני יבחר נקודות נוספות לאחר תשאול מעמיק.

השיאצו והטווינא גם הם יכולים לעזור למרפק טניס, בהנעה והזרמת אנרגיה לאזור הפגוע.

איך להימנע ממקרה חוזר של הפציעה?

על מנת להימנע ממקרים חוזרים של הפציעה, יש לשנות את מנח היד בעבודה, או את האחיזה במכשיר העבודה. ניתן להתייעץ עם מדריך לפלדנקרייז או מדריך לשיטת אלכסנדר, על מנת למצוא דרכים לשיפור מנח היד. כמו כן ישנם תרגילי חיזוק ותרגילי מתיחות אותם יש להקפיד ולבצע כמה פעמים ביום.

 

תהיו בריאים

תגובות

פרסום תגובה חדשה